Vis dažniau virtuvė tampa viso namo ar buto centru, kuriame ne tik verdama, bet ir bendraujama. Šiuolaikiniuose butuose dažniausiai virtuvė nėra griežtai atskirta nuo svetainės.
Mažuose butuose, kur virtuvė ir kambarys bendri, erdves atskirti galima ne durimis ar sienomis, o slankiojama pertvara.
 
Erdvinis išplanavimas
 
Pasak dizainerės Julijos Balsevičiūtės, paprastai gyvenamąją ir virtuvės zonas sujungia baras ar stalas - taip ne tik padidėja erdvė, bet ir suteikiama galimybė ruošiant maistą bendrauti su namiškiais ir svečiais.
Norintiems įsirengti reprezentacinio tipo virtuvę dizainerė pataria viryklę montuoti patalpos viduryje. "Tokia virtuvė turėtų būti ne mažesnė kaip 15 kv. metrų ploto, - sako pašnekovė. - Joje darbo zona virsta virtuvės centru, o maisto ruošimas - pramoga. Toks išplanavimas tinka tiems, kurie gaminimui skiria didelį dėmesį. Aplink centre esančią viryklę dažnai statomos kėdės, kad namiškiai ir svečiai galėtų begamindami šnekučiuotis".
 
Sienos ir lubos
 
Dizainerė pataria virtuvę jungiantiems su svetainės zona išlaikyti tą patį sienų stilių. "Virtuvėje praktiškiausios dažomos sienos arba tapetai, kuriuos taip pat galima dažyti. Labai svarbu, kad tapetai būtų plaunami", - pabrėžė Julija Balsevičiūtė.
Prieš pasirenkant virtuvės sienų spalvą, anot dizainerės, reikėtų pagalvoti, ar ji neįkyrės. Sienų dalis tarp apatinių ir viršutinių spintelių galėtų būti tos pačios medžiagos kaip ir spintelių apdaila ar stalviršiai. Šioje vietoje labai tinkamos ir keraminės plytelės. Įdomiai atrodo stiklo lakštai, kurie sienas apsaugo nuo riebalų, tačiau svarbu, kad stiklas būtų grūdintas, atsparus karščiui.
Ir medinės, ir plastmasinės sienų lentelės, dizainerės teigimu, jau nebemadingos. "Nors jei renkatės etninį stilių, - teigė J.Balsevičiūtė, - jos, žinoma, tiktų. Norint išvengti monotonijos, vieną sieną galima dengti medžiu, o kitą palikti dažytą. Lubas geriausia nutinkuoti baltais matiniais dažais arba pasirinkti kokį nors šviesų atspalvį, derantį prie sienų. Prieš keletą metų buvusias madingas plokštes kabinti nerekomenduojama, nes jos mažina erdvę".
 
Grindys
 
Kadangi virtuvėje nuolat dirbama su maistu ir vandeniu, grindų danga turėtų būti lengvai valoma. Tam labiausiai tinka keraminės plytelės. Rekomenduojama, kad jos būtų šildomos. Galima rinktis ir laminatines grindis, t.y. medį imituojančias lenteles. Namams tinkamos ir žemesnės klasės lentelės, tuo tarpu visuomeninės paskirties patalpose klojamos tik aukščiausios klasės lentelės. Linoleumas, kaip medžiaga, jau yra pasenusi. Panaši į jį medžiaga yra marmaleumas, tik jis yra visiškai kietas, be to, lengvai valomas ir klijuojamas ant grindų. Marmaleumo būna labai įvairaus stiliaus - nuo medžio iki plytelių imitacijos. Tokių grindų šildyti nėra būtina. Jei virtuvėje gaminama mažai, grindų danga galėtų būti natūralios parketlentės arba tiesiog lentos.
 
Apšvietimas
 
Virtuvės apšvietimas, pasak dizainerės, skirstomas į kelias pagrindines zonas.
Darbo zonos apšvietimas pabrėžia plokštumą, kurioje ruošiamas maistas. Toks apšvietimas siejamas su baldais, lempos montuojamos apatinėje pakabinamų spintelių dalyje. Tai padaryti reikėtų taip, kad jų nesimatytų kaip atskirų šviestuvų, kad jos būtų papildoma baldo dalis. Tam tiktų halogeninės arba dienos šviesos lempos. Labai svarbu, kad ten, kur ruošiamas maistas, šviesa būtų šilta. Beje, dizainerė perspėja, kad mėlynas apšvietimas nėra tinkamas virtuvėje.
Apšvietimą galima įrengti ir pačių pakabinamų spintelių viduje. Durelės turėtų būti matinio stiklo. Iš vidaus apšviestos spintelės atrodytų lengvesnės, skaidresnės. Bendram virtuvės apšvietimui tiktų koks nors įdomesnio dizaino šviestuvas, kuris galėtų tapti virtuvės akcentu. Erdvioje virtuvėje galima pastatyti ir keletą papildomų akcentų, pavyzdžiui, toršerą.
 
Baldai
 
Kadangi virtuvė projektuojama keliems ir keliolikai metų, J.Balsevičiūtės teiginiu, labai svarbu ją įrengti patogią, jaukią, atitinkančią kiekvieno gyvenimo būdą.
Virtuvės balduose montuojama buitinė technika, laikomi indai, įvairūs buitiniai prietaisai, ant jų gaminama, todėl svarbu, kad jie ne tik atitiktų jūsų buto ar namo interjero stilių, bet ir būtų patogūs, t.y. atitiktų visus virtuvės baldų ergonominius reikalavimus.
Ypatingą dėmesį dizainerė pataria atkreipti į baldų paviršių. "Pagrindinis reikalavimas stalviršiams, kad jie būtų atsparūs drėgmei, higieniški, - sako pašnekovė. - Laminatai lengvai prižiūrimi, universalūs, tačiau nėra labai atsparūs. Granitas atrodo elegantiškai, jo yra įvairių tekstūrų, tačiau jis bijo skysčio ir yra šaltas. Marmuras taip pat išraiškingas savo paviršiumi, bet neatsparus mechaniniam poveikiui, trapus, šaltas. Keraminių plytelių pranašumas - platus spalvų pasirinkimas, tačiau jų sujungimo vietose kaupiasi purvas, be to, jos nėra atsparios. Nerūdijantis plienas yra labai praktiškas, tvirtas, tačiau šalto paviršiaus, sunkiai prižiūrimas. Šiuo metu itin populiarus dirbtinis akmuo, kuris pasižymi visais anksčiau išvardintus pranašumais. Nuo natūralaus akmens jis skiriasi tuo, kad yra šiltas. Tačiau Lietuvoje ši medžiaga kol kas brangi".
Dizainerė sako, kad dabar itin populiarios pakabinamos spintelės, kurių durelės atidaromos pakeliant į viršų. Jos patogios tuo, kad maksimaliai atsidaro, lengviau pasiekiami spintelėse esantys daiktai.
 
Buitinė technika
 
Buitinę techniką svarbu rinktis kokybišką, atitinkančią visus ergonominius standartus, t.y. ji turi būti patogi šeimininkei. Svarbu, kad technikos klasė atitiktų ir baldų klasę.
Norint sukurti didesnę erdvę, buitinę techniką reikėtų montuoti į baldus. Jei virtuvė įrenginėjama visiškai naujai, šaldytuvą rekomenduojama pirkti jau įmontuotą į baldus. Tačiau jei turimas šaldytuvas yra išskirtinio dizaino, jį galima statyti visai atskirai, kaip tam tikrą virtuvės akcentą.
Šalia šaldytuvo neturėtų būti įrengiama kriauklė. Tarp trijų svarbiausių virtuvės elementų - kriauklės, šaldytuvo ir viryklės - turėtų būti ne mažesni kaip 60 cm tarpai, pataria dizainerė. - Taip susidaro tam tikros darbo erdvės.
Skalbimo mašina gali būti statoma ir virtuvėje, jei mažai vietos vonioje. Tačiau skalbyklę reikėtų montuoti taip, kad jos visai nesimatytų. Jei neturite indų plovyklės, rekomenduojama įsirengti didesnę kriauklę.
Garinė ypač reikalinga mažuose butuose arba tuo atveju, jei virtuvė sujungta su gyvenamosiomis patalpomis. Garinę galima montuoti pakabinamos spintelės apačioje, kad jos beveik nesimatytų. Tačiau jei garinė įdomaus dizaino, ją reikėtų palikti matomą.