Namų interjerui skirtų šviestuvų įvairovė ir pasirinkimas dabar didelis kaip niekada. Kaip žinoti, kokį rinktis svetainei, miegamajam, virtuvei ar vaikų kambariui? Juk kiekviename jų reikia sukurti unikalų šviesos dizainą, užtikrinsiantį maksimalų jaukumą ir komfortą.

Pagal „paskirties vietą“ šviestuvai tradiciškai skirstomi į lubinius, sieninius, statomus ant grindų - t.y. toršerus, stalinius bei pakabinamus. Atrodo, ne kažin kas, tačiau, patikėkite, už šių kelių žodžių slypi neišsenkančios dekoravimo galimybės.

Pirmiausia tiems, kurie nemėgsta sukti galvos ir gaišti laiko tokiomis smulkmenomis kaip tarpusavyje derančių interjero detalių parinkimas, derėtų žinoti, kad dabar šviestuvų gamintojai leidžia savo gaminius atskiromis kolekcijomis. Kiekvieną jų sudaro praktiškai visų anksčiau išvardytų tipų šviestuvai. Dėl tokios „kompleksinės“ gamybos tampa daug lengviau įsigyti šviestuvus visam būstui iš karto ir nesudarkyti interjero vientisumo.

Jeigu esate pasiryžę tokią kolekciją susirinkti savo jėgomis, pasiruoškite nelengvam darbui.

Daugiausia ir įvairiausių šviestuvų reikės svetainei. Tai „paradinis“ kiekvienų namų kambarys, todėl tradiciškai įprasta jį apšviesti ryškiausiai. Tačiau svetainė naudojama ne tik iškilmingiems svečių priėmimams, bet ir jaukiems pasisėdėjimams su draugais, šeimos narių susirinkimams, todėl čia turėtų būti kelių tipų apšvietimas.

Bendrą ryškų apšvietimą parūpins sietynas arba kupolo formos šviestuvas-gaubtas, pakabinti prie pat lubų. Antrojo tipo šviestuvas itin tinka patalpoms neaukštomis lubomis, nes vizualiai „nenutempia“ jų dar žemiau ir net labai mažame kambarėlyje sudaro erdvės įspūdį. Šviestuvo-gaubto pusiau perregimo arba matinio stiklo sklaidoma šviesa sukuria švelnų beveik šešėlio nemetantį apšvietimą.

Laimingieji butų aukštomis lubomis savininkai irgi gali pasikabinti prie pat lubų tvirtinamą šviestuvą, jei tik nori. Tačiau jo konstrukcija turėtų būti gerokai efektingesnė - tiksliau pasakius, gremėzdiškesnė: medžio, metalo arba plastiko korpusas su keletu perregimo ar net spalvoto stiklo intarpų - savita mozaika.

Tokie šviestuvai ne tik masyvūs, bet ir padoriai sveriantys (ypač jei pagaminti iš bronzos ir vitražinio stiklo), tačiau jie nepaprastai efektingai atrodo erdviose patalpose ir puošia jas kaip tikri meno kūriniai.

Tiesa, interjero dizaineriai įspėja: kad įspūdingas šviestuvas neužgožtų viso likusio interjero, būtina jį savotiškai papildyti derančiais dekoratyviais elementais. Tai gali būt dar vienas panašaus dizaino šviestuvas (pavyzdžiui, sieninis), panašiu stiklu įstiklintos durys tarp kambarių ar bronzinis paveikslo rėmas.

Ne tokį intensyvų ir labiau lokalizuotą apšvietimą svetainėje sukurs toršeras. Dizaineriai pataria statyti jį greta krėslo, fotelio ar sofos - kairėje pusėje ir šiek tiek užnugaryje, nes taip sveikiausia akimis.

Jei kalbėti apie toršero formą, tai pirmenybę derėtų teikti klasikiniam kūgiui arba sferai, nes jie šviesą sklaido optimaliausiai.

Beje, vertėtų pagalvoti apie įsigijimą toršero su papildomu atlenkiamu šviestuvu - jis bus nepakeičiamas skaitant, mezgant ar dirbant kompiuteriu. Bet jeigu turite atskirą darbo kabinetą, ten vietoje toršero geriau pastatyti kelias nešiojamas stalines lempas. Kuo griežtesnis bus jų dizainas, tuo geriau: nusiteikimo darbui neturi blaškyti niekas.

Miegamajame bendro visai patalpai stacionaraus apšvietimo galima iš viso atsisakyti ir vietoje vieno sietyno įsigyti keletą nedidelių originalių šviestuvų: naktinių lempelių, toršerų, sieninių šviestuvų. Tokiame kambaryje apšvietimas šiukštu negali būti ryškus nei tiesioginis. Užtat eksperimentai su spalvomis miegamajame net labai sveikintini: nestipri įvairiaspalvė šviesa juk dar nuo vaikystės asocijuojasi su saugumu, laime ir saldžiais sapnais. Sukurti tinkamą atmosferą padės ir vitražiniai lempų gaubtai, šviesos filtrai, helio lempos.

Vaikų kambaryje tiesioginė akinanti šviesa irgi neleidžiama. Šviestuvas mažylio kambaryje turėtų būti jaukumo ir ramybės šaltinis. Be to, visiškai saugus. Dėl šios priežasties šviestuvą rekomenduojama rinktis ne stiklinį, o hermetiškos ir tvirtos konstrukcijos - geriausia iš plastiko. Jei į tokią lempą netyčia atsitrenks kamuolys ar kitas žaislas, ji nesubyrės į šimtus aštrių šukių ir nesužalos mažojo kambario šeimininko.

Patiems mažiausiesiems tiks ir tikrai patiks žaislų ir gyvūnų („blogiausiu“ atveju - vaisių) formos šviestuvai ir ypač naktinės lempelės.

Visiškai atskira ir ypatinga šiuolaikinių šviestuvų klasė yra miniatiūriniai energiją taupantys, tačiau vis tiek ryškiai šviečiantys šviesos diodai. Jie nepakeičiami užmiesčio namuose ir sodybose, o taip pat visur, kur pernelyg sunku, brangu arba tiesiog nepatogu įtaisyti įprastus šviestuvus veikiančius. Omenyje turimos laiptų aikštelės, erdvės virš virtuvės stalviršių, indaujos ir drabužių spintos. Vos keli šviesos diodai, įtaisyti baldų fasaduose ar knygų lentynose, gali kardinaliai pakeisti įprastų daiktų išvaizdą ir interjerą apskritai.

Miniatiūrinių šviesos diodų modulių pagrindinis pranašumas yra tai, kad juos galima sumontuoti net ir gatavuose balduose. Šviesos diodais galima apšviesti namų barą, biblioteką ar širdžiai brangią suvenyrų kolekciją - ji nenukentės, nes šviesdami diodai praktiškai neįkaista. Patys likdami beveik nematomi, jie padės sukurti dešimtis individualių apšvietimo variantų vienam ar kitam interjero elementui.